Tirit Tarihçesi
Tirit Tarihçesi

Tirit Tarihçesi

 

EN İYİ LEZZET İÇİN

 


EN DOĞRU YERDESİNİZ

 


 

 

Selçuklu dönemine kadar uzanan hatta Hz. Mevlana’nın aşçısı Ateşbaz Veli’den Peygamber Yemeği diye istemiş olduğu bu eşsiz lezzet günümüze kadar taşınmıştır. Şuan Anadolun bazı bölgelerinde “tirit” halen devam ettirilen muhteşem bir lezzet olup Anadolu mutfağının vazgeçilmezleri içinde yerini almıştır. Girit’in fethi ile ilişkilendirilen bir hikayesi de vardır.

 

 

Tirit, kurumuş ekmeği sofraya kazandırıp hem israfı önlemek hem de sofraya zenginlik katmak için yorumlanmış. Anadoluda farklı farklı sunumlarla halen devam ettirilmektedir. Başlıca Konya, Kastamonu, Adıyaman, Balıkesir ve Kütahya bu geleneği devam ettiren şehirlerin başında geliyor. Bu lezzeti günümüze kadar devam ettiren bizleri bu lezzetten mahrum bırakmayan ustalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

 

 

Bizler de Antalyamızı bu lezzetten mahrum bırakmak istemedik. Gerek Antalya halkına gerek Turizmin başkenti şehrimizde yerli ve yabancı turistlere de sunarak Tiriti daha tanınır bir lezzet haline getirmek istedik. Tiritin yanısıra menümüzde birbirinden güzel lezzetlerimizle sizleri ağırlamak bizler için mutluluk kaynağı olacaktır.

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014